Новини

Новини

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ДО ОРГАНІЗАТОРІВ ТА УЧАСНИКІВ ПРОЕКТУ

До адміністрації ресурсу надійшов відкритий лист від Ярослава Куця - каліграфа, дизайнера, графіка, члена Спілки дизайнерів України, доцента кафедри Книжкової графіки та дизайну друкованої продукції Української академії друкарства. 

Дуже вдячні пану Ярославу за відкрите висловлення своєї думки стосовно конкурсу "Український шрифт" та оприлюднюємо повний текст листа до уваги конкурсантів:

"Вітаю такий необхідний та амбіційний проект «МИСТЕЦЬКОГО АРСЕНАЛУ», як створення нового українського ділового шрифту (гарнітури).

В Україні  за 20 років її незалежності нарешті зрозуміли, що УКРАЇНСКІЙ МОВІ ПОТРІБНА УКРАЇНСЬКА БУКВА. І не тільки зрозуміли, але і зробили серйозний практичний крок і патріотичний вчинок одночасно. Констатувавши тим самим «Ми не можемо та не хочемо постійно «одягати» свою мову в чужий шрифтовий «секонд- хенд». Українська мова в усій її красі та неповторності, історичному та мистецько-культурному багатстві ДОСТОЙНА МАТИ таке ж неповторне та гідне, історично багате та одночасно сучасне СВОЄ ОБЛИЧЧЯ – ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЬ БУКВУ».

Проте амбіційність та глибину задуму, на жаль, не вдалося зрозуміти багатьом авторам шрифтових проектів, адже мова йде не про створення чергового корпоративного шрифту із індивідуальним забарвленням, а про створення національного українського шрифту із універсальним та найширшим спектром використання, котрий став би  гідним  та достойним Гельветиці та іншим наведеним прикладам. Тому першим основним критерієм оцінки (котра і визначена умовами конкурсу першою) є наявність у шрифті історичних та художньо-пластичних українських рис. На жаль, у більшості випадків ми бачимо вираження індивідуальних, і аж ніяк не національних рис.

І тут ми підійшли до другого критерію, названого авторами проекту «діловим», що власне спонукало зрозуміти це, як створення шрифту для діловодства, тобто чисто службового корпоративного текстового шрифту. Але ж шановні колеги, чому Ви не прочитали і не зрозуміли основну амбітну мету засновників проекту СТВОРЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО УКРАЇНСЬКОГО ШРИФТУ ІЗ УНІВЕРСАЛЬНИМ ТА ШИРОКИМ СПЕКТРОМ ВИКОРИСТАННЯ. А це вже не просто текстовий шрифт, а такий, що поєднує у собі акцидентні українські риси, переплавлені та переосмисленні у формі текстової гарнітури. І у цьому власне вся важкість завдання, адже мистецтво створення текстових шрифтів – це мистецтво нюансу, в той час як українські шрифти, особливо історичні, надзвичайно декоративно багаті та контрастні. Український шрифт – це мистецтво контрасту. Тому основним складним та найвищим завданням будь кого, хто береться за створення нового українського текстового шрифту, є приборкання і сплав національних, а не індивідуальних контрастних амбіцій із нюансовими традиціями текстових шрифтів.

Тому другим основним аспектом в оцінюванні проектів має стати його універсальність. А це не тільки широкий спектр використання в рекламній, книжковій, газетній, журнальній, дитячій та інших видах поліграфічної продукції, але і в елементах комунікативної та корпоративної ідентифікації та ін.. Це здатність відтворення нового шрифтового малюнку всіма видами друкування (офсетним, глибоким, флексографським та ін..), копіювання (ксерокс, факс, принтер). Фактор універсальності передбачає відповідь на те, чи витримає новий шрифт серйозні зміни у розмірі (від текстового 7 - 8 кеглю до метрових, аж ніяк не кегельних, пропорцій).

І лиш наступним третім основним фактором мають стати художньо-пластичні якості шрифту, його ансамблевість та цілісність та багато інших художньо-технологічних аспектів.

Наступні фактори є, але і вищенаведених достатньо, щоб зрозуміти, що шрифт не можна оцінювати «Подобається чи не подобається», адже йдеться не про твір мистецтва, а про засіб комунікації та спілкування. Ніяк не зменшуючи та ніяк не зазіхаючи на компетентність усіх експертів та журі, такий серйозний проект слід було б завершити практичним випробуванням та широким соціальним опитуванням відібраних проектів, як у професійному, так і в непрофесійному середовищах.

Загальний огляд проектів говорить нам про те, що поряд із професійними роботами є відверто непрофесійні, автори котрих не розуміють різниці між текстовими і акцидентними (заголовково-титульними, декоративними, каліграфічними та ін..). Поряд із цим є серйозні текстові шрифти, що склали б гідну конкуренцію на будь-якому міжнародному конкурсі кириличних шрифтів. Проте вони не українські, в них немає і натяку, чи хоча б національного забарвлення. Ось у цьому складному діалозі все таки ВИРІЗНЯЮТЬСЯ НОВІ УКРАЇНСЬКІ ШРИФТИ, КОТРІ НЕСУТЬ, УОСОБЛЮЮТЬ ІСТОРІЮ ТА СУЧАСНІСТЬ, об'єднують акцидентне та текстове. Їх, на жаль, небагато.

ТОМУ УСПІХІВ ТА ЗДОБУТКІВ ВАМ, ШАНОВНІ АВТОРИ НОВИХ ШРИФТІВ, У ВАШІЙ КОПІТКІЙ ТА СКЛАДНІЙ РОБОТІ. ВЕЛИКА ШАНА ТА ПОДЯКА ВАМ, ІНІЦІАТОРИ ТА ЗАСНОВНИКИ ПРОЕКТУ, ЗА ТАКИЙ, БЕЗ ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ, НАЦІОНАЛЬНО ВАГОМИЙ ПРОЕКТ. І запам’ятайте, мову творить і шліфує народ, мільйони, але її одягнуть у СТВОРЕНУ ВАМИ БУКВУ, а вас навіть не сотні, як видно, усього лиш десятки.

 

Із надією на розвиток і продовження проекту та повагою,

Ярослав Куць."

Коментарі

No_avatar
Віктор Харик
все це справедливо, але було ясно та висловлено ще до початку конкурсу - а де ж результати?
04:18 22.10.2011

Тільки зареєстровані користувачі можуть відправляти коментарі